Horní Maršov

Vítejte ve východních Krkonoších

Rýchorský prales

Dvorský les zvaný též Rýchorský prales je přírodně velmi cenným územím, které spadá do I. a II. zóny KRNAP. Najdete zde pokroucené kmeny starých buků, Rýchorskou studánku, Rýchorskou květnici, Lysečinské údolí nebo krasové Albeřické jeskyně. Mezi bylinami lze objevit česnek hadí a medvědí, podbělici alpskou a jiné vzácné rostliny. Od roku 1997 tudy vede naučná stezka Rýchory.

Aichelburg

Původně romantický hrádek, vystavěný nad Temným Dolem, jako památník hraběte Bertholda z a na Aichelburgu zemřelého v roce 1861. Po roce 1883, kdy panství Maršov zakoupila hraběnka Aloisie Czernin-Morzinová, hrádek začal chátrat a v roce 1945 byl téměř zapomenutý. Díky Hradní společnosti Aichelburg, která vznikla v roce 1995, byl hrádek obnoven a v roce 2000 zpřístupněn veřejnosti. K hrádku vede z Horního Maršova vycházková trasa Aichelburg, v Temném Dole prochází kolem informačního centra Veselý výlet, kde si hosté mohou půjčit klíče a sami si otevřít hradní síň se vstupem do kamenné věže.

Více informací

Honzův potok

Rychle proudící Honzův potok tvořil nejméně od 16. století hranici mezi Maršovem a císařským majetkem. Až v roce 1769 horské lesy východních Krkonoš i s obcemi Velká a Malá Úpa připojil k panství Josef Vilibald Schaffgotsch. Honzův potok s cestou potom zůstaly už jen hranicí mezi Horním Maršovem a Temným Dolem, což připomíná unikátní linie mohutných stromů. Přes osadu Honzův Potok vede od léta 2009 nenáročný trail k lesnímu hrádku Aichelburg.

Více informací v PDF

Vápenka + Celní cesta

Od někdejší celnice z r. 1844 v Horních Albeřicích vede na hřeben Celní cesta s obnovenou alejí k turistickému hraničnímu přechodu do polské obce Niedamirów. Jen kousek před hranicemi stojí na místě s pěkným výhledem na Sněžku restaurovaná kulturní památka sloupová boží muka se symbolem kalicha. Kousek od celnice můžete nahlédnout do největšího Bischofova lomu, který zásoboval vápencem i dochovalou kruhovou vápenku u hlavní cesty. Od roku 2008 osmibokou kamennou stavbu zvyšuje dřevěná stavba skrývající Muzeum Vápenka.

Více informací

Křížová cesta

Na úbočí Staré hory je ve stejnojmenné osadě soubor lidové architektury a vede sem Křížová cesta. Prochází kolem kaple sv. Anny založené roku 1752. Na cestě najdete studánku, která má podle pověstí léčivé účinky. V letech 1999 až 2001 místní lidé a přátelé galerie a infocentra Veselý výlet opravili dřevěný kříž, jednotlivá zastavení Křížové cesty, kapli sv. Anny i samotnou cestu. Každoročně se Křížovou cestou vydává v neděli před svátkem Anny 26. července procesí zakončené bohoslužbou v kapli.

Více informací v PDF

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou je významným horským střediskem zimní i letní rekreace a významným centrem cestovního ruchu. Přímo ve městě se nachází areál Ski Pec, který patří k nejlépe vybaveným v ČR a patří do skupiny středisek Skiarena Krkonoše. Celoročně je také možno využít čtyřsedačkovou lanovou dráhu na Hnědý vrch. Na území obce se nachází nejvyšší hora České republiky Sněžka a Studniční hora. Z místní osady Růžový Důl vede dvousedačková dvouúseková lanovka na Sněžku.

KSEV Rýchorská bouda - KRNAP

Krkonošské středisko ekologické výchovy (KSEV) Rýchorská bouda leží v nadmořská výšce 1000 m, přímo v 1. zóně Krkonošského národního parku. Zaměřuje se na realizaci ekologických pobytů pro mateřské, základní, střední i vysoké školy, dále pak pořádání firemních akcí i pobytů pro veřejnost. Účastníci pobytů mají k dispozici přednáškový sál, audiovizuální zázemí, wi-fi, aj. V letním období nabízí pobyty pro rodiny s dětmi, letní tábor a brigády dobrovolníků. V zimě mohou příznivci lyžování využít velkého množství upravovaných běžeckých tras. Turistům poskytuje občerstvení místní bufet, otevřený St – Ne od 10.00 – 16.00 hod., který také nabízí prodej suvenýrů a průvodce naučnou stezkou po Rýchorách.

Více informací

Lesní plovárna Mladé Buky

Rekreační areál s přírodním koupalištěm v krásném prostředí Krkonoš, 1 km od hlavní komunikace Trutnov - Pec pod Sněžkou. Sportovní vyžití po celý rok: 50 m bazén (v zimě kluziště), beach volejbal, nohejbal, cykloturistika, poblíž Ski areál Mladé Buky. Ubytování s kapacitou 150 lůžek a širokou nabídkou pro všechny: hotelové a turistické pokoje, bungalovy, táborové chatky, vícelůžkové pokoje. Ideální místo pro školy v přírodě, firemní akce nebo klidnou rodinnou dovolenou. Restaurace nabízí příjemné posezení, v létě v provozu velká terasa a posezení pod pergolou. Parkoviště a Wi Fi připojení zdarma. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Více informací

Skiresort Černá Hora

Nový lyžařský region s platností společné jízdenky pro areály v Janských Lázních, Černém Dole a Svobodě nad Úpou. Nabízí rozmanité lyžařské terény s celkovou délkou sjezdovek 20 km, 4 lanovými dráhami a 22 lyžařskými vleky, kde si každý lyžař či snowboardista najde to „své“. Areál v Janských Lázních disponuje novou kabinkovou lanovkou, sjezdovými tratěmi všech druhů obtížnosti a jedinečnou 3,5 km dlouhou sáňkařskou cestou. Areál v Černém Dole je charakteristický svým romantickým a klidným prostředím se širokými sjezdovkami, moderním KIDparkem pro výuku lyžování a SNOWparkem se speciálními překážkami a skoky. Areál ve Svobodě n. Úpou nabízí návštěvníkům zdarma stálou slalomovou trať s časomírou.

Více informací

Lanovka Černá Hora

V roce 2006 byla v Janských Lázních zprovozněna nová osmimístná kabinová lanová dráha na Černou horu, s názvem „ČERNOHORSKÝ EXPRESS“. Lanovka je v provozu od 9:00 do 18:00 dle jízdního řádu. Přeprava kol, koloběžek a dětských kočárků zdarma. V případě příznivého počasí můžete na vrcholu Černé hory navštívit rozhlednu Panorama, odkud můžete pohlédnout na krkonošské vrcholy.

Více informací

Cyklobusy

Krkonošské Cyklobusy provozuje regionální organizace cestovního ruchu Krkonoše - svazek měst a obcí. Tato organizace vytváří, koordinuje a pečuje o celokrkonošské projekty, propagaci a rozvoj cestovního ruchu a turistiky v regionu Krkonoš. Významnými projekty jsou: Krkonoše - lyžařský a běžecký ráj, Krkonoše ze sedla kola, Krkonošské cyklobusy, letní a zimní turistické noviny Krkonošská sezóna.

Více informací