Horní Maršov
Vítejte ve východních Krkonoších

O Horním Maršovu

Co je Horní Maršov?

Horní Maršov je malá vesnička ve velkých Krkonoších.

Pokud byste ji chtěli najít na mapě, zabloudíte prstíčkem do východních Čech a najdete město Trutnov, od něj se vydáte po žluté klikaté čárce, značící silnici, směrem k zelené barvě, která na mapě znamená oblast národního parku, dojedete před jeho hranice a právě tam ho najdete. Okolo ní se klikatí čisťounká řeka Úpa, která se o kousek dál vlévá a tím i mění v majestátné Labe. Co by kamenem dohodil tu leží dvě opravdu velká, v sezoně rušná, turistická centra. Jánské Lázně a Pec pod Sněžkou. To jistě ocení každý, ať vášnivý či náhodný turista, sportovec i nesportovec.

V okolí Maršova je kromě zmíněných Jánských Lázní a Pece pod Sněžkou především překrásná příroda. V blízkém okolí se nachází v zimním období nespočet tras na běžky, které se v létě mění na cyklistické stezky či na pěšinky pro procházku.

Tradice Horního Maršova

V Maršově se pořádá spousta zajímavých a oblíbených tradičních oslav a akcí. Během roku se zde vystřídá několik koncertů a poutí, oslavy masopustní, Den Země, vánoční pobejtek a spousta dalších, veřejností oblíbených akcí.

Zajímavá místa

Kdokoli, kdo se zajímá o historii, neměl by si nechat ujít návštěvu starého kostela. Okolo něho se rozprostírá malý hřbitůvek. Když už se tam vydá, měl by se alespoň na minutku zastavit u 400 let staré lípy. Za pozornost stojí i náměstí. Kromě obchůdku tu stojí kašna zakončená sochou Spravedlnosti a za ní současná radnice s místní knihovnou. Z náměstíčka je vidět na zámek s parkem. Stojí tu už od roku 1792 a nyní čeká na svého nového majitele. Snad to bude někdo, kdo ho bude mít rád a opět mu vnukne jeho starou zámeckou duši.

Aichelburg

Nechal ho vybudovat stejnojmenný kníže jako své letní sídlo. O jeho opravu se zasloužila a provozuje hradní společnost Aichelburg. Klíč od něho je v Informačním centru „Veselý výlet.“ Pro rodiče s dětmi je to oblíbený výletní cíl.

Tipy na výlety

Pokud máte volný den, mohli byste se podívat na Křížovou cestu. Tvoří ji několik zastavění s krásnými,pestrobarevnými obrázky. Dál můžete pokračovat Emminou cestou až do Dolní Malé Úpy. Nedaleko Horního Maršova se rozprostírá i národní park KRNAP. Každý spořádaný turista je zde vítán a může se pokochat krásou mnohde ještě nedotknuté přírody.

Škola v Horním Maršově

V Maršové stojí krásná nová škola s moderním zařízením a vlastním venkovním hřištěm. Děti do ní dojíždějí z nedalekého okolí. Je krásně skryta od hlavní silnice a auta tam jezdí jen minimálně. Na její levé straně sídlí středisko SEVER.

Nedaleko od Horního Maršova se rozprostírají osady Dolní Lysečiny, Dolní Albeřice, Horní Lysečiny a Horní Albeřice. Jsou součástí Horního Maršova.

Pokud se vydáte z náměstí mírně do kopce po sice asfaltové, ale velmi hrbolaté, cestě, po krátké chvíli dojdete do osady Dolní Lysečiny. Ta je vstupní branou do Krkonošského národního parku. Zmínky o ní jsou již ve třináctém století. Tehdy se tu vydatně dolovalo.

Z Albeřic a z Lysečin jsou Dolní Lysečiny nejosídlenější. Po celém údolí jsou rozprášeny většinou typické horské chaloupky. Snadno je poznáte podle malých okének a bíle natřených pruhů mezi dřevěným tmavším obložením, svítících daleko do kraje. Většina z nich nyní slouží jako rekreační chata, penzion nebo restaurace. Jenom v některých z nich trvale žijí místní obyvatelé.

Na konci Dolních Lysečin máme dvě možnosti, buď se můžeme vydat vpravo do Horních Lysečin podél Lysečinského potoka, nebo vlevo směrem do Dolních a následně Horních Albeřic.

Horní Lysečiny

Jakmile vstoupíte do Horních Lysečin, máte pocit, že se zde dá ukrýt se před všemi problémy a starostmi z velkoměsta. Rozlehlé pastviny, minimální množství chat a absolutní klid, ze kterého Vás v létě vyruší pouze zurčící potok nebo bučící dobytek. Po asfaltové a nakonec pouze zpevněné cestě stoupáte vzhůru a dojdete až k Lysečinská boudě, která leží na samém konci Horních Lysečin i Horních Albeřic.

Dolní Albeřice

Pokud byste se na konci Dolních Lysečin u penzionu Zvonička vydali doprava, dojdete za chvilku do Dolních Albeřic. V údolí Dolních Albeřic je zástavba, podobně jako v Dolních Lysečinách, hustší, jedná se opět většinou o typická horská stavení. Cestu i potok lemují nádherné rozlehlé pastviny, určený pro hovězí dobytek.

Pře dvěma lety zde bylo zaznamenáno 57 trvale obydlených domů. Dolní Albeřice je zároveň název pro katastrální území, které má 3,18 km2. Nachází se tu i lyžařský vlek, který je vhodný jak pro začátečníky, tak i zkušenější lyžaře. Ideální pro rodiny s malými dětmi. Nachází se v úctyhodné výšce 700-760 metrů nad mořem. Díky této poloze je sjezdovka krásně bílá po celou zimu.

Na konci osady stojí za zastavení bufet, pravděpodobně původní hasičská zbrojnice. Dá se tu dobře posedět i v její bývalé hasičské věži. Nápoje tam prý dostáváte v košíku na kladce.

Horní Albeřice

Za doby našich prababiček se tu těžil vápenec. Teď v těchto lomech rostou vzácné rostliny a žijí ohrožení živočichové. Tyto lomy byly vyhlášeny chráněnou přírodní památkou. Nacházejí se zde také jeskyně. Například 100 metrů dlouhá Hornoalbeřická jeskyně. Svoji jeskyň tu má i sám pan Krakonoš.

Krakonošova jeskyně je dlouhá asi 50 metrů. Když se budete pozorně dívat, najdete při cestě na Lysečinskou boudu starou pec, ve které se vyrábělo pálené vápno, nebo chcete- li odborně oxid vápenatý, přidávaný do malty.

Počasí

Zdroj: In-počasí

PF 2020.

PF 2020.

Šťastný a radostný rok 2020 :-)

Facebook Horní Maršov

Návštěvnická a informační centra

Informační centrum Veselý výlet Dotek

Projekty obce

Projekty obce Projekty obce Projekty obce Projekty obce Projekty obce