Tourist destinations
Hrádek Aichelburg
Nově zrekonstruovaný hrádek Aichelburg se nachází na skalním výběžku vysoko nad Temným Dolem. Hrádek byl vystaven obyvateli Maršova na počest hraběte Bertholda, z rodu Aichelburgu, který působil v Maršově od roku 1847. Hrabě byl člověk pokrokového smýšlení a zasloužil se například o založení maršovské pili a přádelny, čímž dal práci několika tamním obyvatelům a pozvedl tak životní úroveň tehdejšího panství. Podílel se, případně sám inicioval, řadu dalších projektů nejen v Maršově ale i v blízkém okolí. Díky svému odhodlání byl později prohlášen takzvaným mecenášem východních Krkonoš.
V současnosti vede k hrádku upravená vycházková trasa kolem informačního centra Veselý výlet v Temném dole, kde si můžete zapůjčit od hrádku klíč a projít se tak po stopách hraběte Aichelburga. Otevírací doba informačního centra je každý den od 8:30 do 18:00 hodiny.
Tel.: + 420 499 874 298.
Muzeum Vápenka
Muzeum Vápenka se nachází v I. zóně Krkonošského národního parku, v obecní části Horní Albeřice. Již samotná výstavba zaujme svým netradičním vzhledem osmiboké kamenné věže vystavené v 19 století. V muzeu je pro návštěvníky připravena moderní expozice představující sedm století života v Albeřickém údolí a rozpolcenou historii Krkonoš.
Prodejem vstupenek a půjčováním klíčů od muzea bylo pověřeno turistické informační centrum Veselý výlet v Temném dole. Otevírací doba informačního centra je každý den od 8:30 do 18:00 hodiny.
Tel.: + 420 499 874 298.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Dominantou obce je mohutný novogotický kostel, nazývaný taktéž jako „nový“ kostel, vybudován na přání hraběnky tehdejšího panství Aloisie Czernin-Morzinové. Stavba vyniká jednak svou velikostí, ale i nápadnou barvou lícových cihel. Na okázalosti mu přidává i monumentální věž dosahující výšky 53 metrů. Architektem kostela byl jeden z nejvýznamnějších tehdejších českých architektů Josef Schulz, který projektoval například také Národní divadlo, Národní muzeum či budovu Rudolfina v Praze.
V současnosti je duchovním správcem kostela ThMgr. Teodor Pajak MSF, pod jehož vedením se zde konají pravidelné sobotní bohoslužby vždy od 16:00 hodin. Více informací o bohoslužbách naleznete zde.
Starý kostel
Kostel nazývaný také jako horní či hřbitovní, je nejstarší kamennou památkou východních Krkonoš. Původně dřevěný kostelík byl počátkem 17. století přebudován a zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Nejstarším dochovaným předmět z roku 1572 je kamenná křtitelnice. Nádoba, ze které přijímala křest první generace místních rodáků. Po otevření „nového kostela“ přestal hřbitovní kostel sloužit k církevním obřadům, nebylo pro něho žádné další využití, a tak začal postupně chátrat. Teprve až velkorysá rekonstrukce z roku 2016 vrátila kostelu jeho dávnou tvář.
Dnes je kostel majetkem obce a spravuje ho společně s centrem DOTEK, zde si mimo jiné můžete zarezervovat komentovanou prohlídku s místním průvodcem. Centrum DOTEK sídlí hned vedle samotného kostela v budově bývalé fary, otevírací doba v období hlavní sezóny je každý den od 9:00 do 18:00.
Tel.: +420 739 203 205.
Rýchory – Dvorský les
Horský hřeben, nazývaný Rýchory, tvoří hranici mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Mladými Buky a Svobodou nad Úpou. Součástí hřebenu je Dvorský (pra)les, rozléhající se ve výšce 1 000 m. n. m., známý díky svým rozmanitým porostům. Vysoká nadmořská výška tu totiž neumožňuje standartní vzrůst květeny, proto se zde setkáte s rozmanitou kompozicí a nejrůznějšími tvary bučin a dalších porostů. Při průchodu pralesem natrefíte také na rozlehlou luční enklávu Sněžných domků (něm. Weiselt), což je osada původních horských bud. Ne nadarmo se zde říká „Dokud je na Weiseltu sníh, zima ještě neskončila“.
Horskou procházku můžete zakončit drobným občerstvením na Rýchorské boudě, odkud budete mít dechberoucí výhledy do širého kraje. A pokud vás genius loci tohoto místa uchvátí natolik, můžete se s provozovateli domluvit a ubytovat se zde ne jednu či hned několik nocí.
Tel. +420 499 895 108.
Křížová cesta ke Kapli sv. Anny
Příjemná procházka křížovou cestou, kterou lemují obrazy současného českého výtvarníka Aleše Lamra, začíná u infocentra Veselý výlet v Temném dole. Cesta vás zavede až do osady Stará Hora, kde budete mít možnost spatřit nejzachovalejší krkonošskou architekturu v podobě chalupy č. 10, kde dodnes žije už po celá staletí rodina Benschova. Ta se také zapříčinila roku 1752 o výstavbu kaple svaté Anny stojící opodál. Kaple v současné době není nikterak vyúžívána, koná se v ní však každoročně bohoslužba vždy v neděli před dnem sv. Anny (26. 7.).
Na konci vaší výpravné cesty se můžete osvěžit a občerstvit v tamní studánce, v které prý údajně protéká léčivá voda.